10’s
Singles Jones Trophy
Boys & girls
2001-02 Henry Nicholls Tai Tapu
Laura Williamson Ladbrooks
2002-03 Alex Hastings Prebbleton
Arihia Ingle Lincoln
2003-04 Jonathon Sapsford Tai Tapu
Gina Hart Tai Tapu
2004-05 Oliver Sapsford Tai Tapu
Beth Williamson Ladbrooks
2005-06 Luke Mills Tai Tapu
Beth Williamson Ladbrooks
2006-07 Hamish Clay Dunsandel
Gabriela Edmondson Broadfield
2007-08 Cameron Powell Springston
Emily Dalley Prebbleton
2008-09 Sean Howson Springston
Megan Haylock Greenpark
2009-10 Riley Bruhns Prebbleton
Kes Brosnahan Springston
2010-11 Scott Hadfield Lincoln
Samantha Lancaster Hornby
2011-12 Lewis Edmond Tai Tapu
Samantha Lancaster Hornby
2012-13 Nathan McKenzie Killinchy
Sophie Lancaster Hornby
2013-14 Nathan McKenzie Killinchy
Jade Griffiths Waihora
2014-15 Amelia Atkinson Prebbleton
Ben Smith Killinchy
2015-16 Alex McCorckindale Irwell
Amelia Atkinson Prebbleton
2016-17 Angus O'Connell Prebbleton
Isabella van Doreen Leeston
2017-18 William Johnson Irwell
Sophia Amyes Killinchy
Boys Doubles Jones Trophy
2001-02 Henry Nicholls & Allister Shillito Tai Tapu
2002-03 Alex Hastings & Simon Breen Prebbleton
2003-04 Jonathon Sapsford & Stanley Barnett Tai Tapu
2004-05 Oliver Sapsford & Camryn Dyer Tai Tapu / Hornby
2005-06 Casey Twiss & Luke Mills Southbridge / Tai Tapu
2006-07 Hamish Clay & Michael Williams Dunsandel
2007-08 Chris Mills & Matthew van Grondelle Tai Tapu / Springston
2008-09 Callum McGregor & Charles Boot Ladbrooks / Lincoln
2009-10 Riley Bruhns & Simon Lancaster Prebbleton / Hornby
2010-11 Scott Hadfield & Jesse Lee Lincoln
2011-12 Daniel Michael & Adam Chatterton Dunsandel
2012-13 Nathan McKenzie & Ben Smith Killinchy
2013-14 Nathan McKenzie & Ben Smith Killinchy
2014-15 Ben Michael & Ben Smith Dunsandel & Killinchy
2015-16 Alex McCorkindale & Jacob Tod Irwell
2016-17 Angus O'Connell & Will Prebble Prebbleton
Girls Doubles Jones Trophy
2001-02 Ursula-Rose Christey & Katherine Allan Southbridge
2002-03 Arihia Ingle & Shona Cole Lincoln
2003-04 Gina Hart & Sophie Cocks Tai Tapu / Rolleston
2004-05 Erica Mackie & Katie Mines Hornby
2005-06 Beth Williamson & Rebecca Hastings Ladbrooks / Prebbleton
2006-07 Emily Dalley & Sharna Rodley Prebbleton
2007-08 Ruby Whiten & Sharna Rodley Prebbleton
2008-09 Megan Haylock & Rosa Bull Greenpark / Tai Tapu
2010-11 Samantha Lancaster & Holly Stewart Hornby
2011-12 Samantha Lancaster & Mackenzie Pringle Hornby & Lincoln
2012-13 Jessie McKenzie & Sophie Lancaster Killinchy / Hornby
2013-14 Jade Griffiths & Sophie Lancaster Waihora / Hornby
2014-15 Amelia Atkinson & Eliza Bates Prebbleton / Tai Tapu
2015-16 Amelia Atkinson & Molly McKenzie Prebbleton / Killinchy
2016-17 Sophia Amyes & Molly McKenzie Killinchy
Combined Doubles Trophy
2004-05 Oliver Sapsford & Sophie Cocks Tai Tapu / Rolleston
2005-06 Luke Mills & Beth Williamson Tai Tapu / Ladbrooks
2006-07 Hamish Clay & Sharna Rodley Dunsandel / Prebbleton
2007-08 Jo Chisholm & Sharna Rodley Lincoln / Prebbleton
2008-09 Sean Howson & Kes Brosnahan Springston
2009-10 Riley Bruhns & Olivia McMann Prebbleton
2010-11 Sean Lemon & Emily Andrew Killinchy
2011-12 Daniel Michael & Kate Smith Dunsandel & Killinchy
2012-13 Not played
2013-14 Nathan McKenzie & Jade Griffiths Killinchy & Waihora
2014-15 Ben Smith & Amelia Atkinson Killinchy / Prebbleton
2015-16 Alex McCorkindale & Amelia Atkinson Irwell / Prebbleton
2016-17 Angus O'Connell & Molly McKenzie Prebbleton / Killinchy