2018 Sports Prize Giving

Sport

MVP

MIP

Netball – Senior A                       

Kiana Neho-Materoa

Shakira Nanai

Netball – Senior B

Hayley Higgins

Crystal Haines

Netball – Senior C

Bella Dallas-Moeke

Tatiana Burgess

Netball – Year 7 & 8                     

Alecia Kohu-Taukiri

Caroline Te Kani

Hockey – Senior                             

Callum Gargiulo

Zac Gargiulo

Football –Boys                                  

Callum Gargiulo

Beau Wells

Football – Girls

Laura Gargiulo

Tamal Robertson

Football- Junior                             

Zac Gargiulo


Volleyball - Boys

Tini Lemamea

Antonia Auuaiti

Volleyball - Girls

Kiana Neho-Materoa

Waitohu Broughton-Anderson

Volleyball - Juniors

Sione Arataura

Montana Areaiti

Lawn Bowls

Simon Webster


Pool

George Park


Motocross

Seth Tree


Archery

Tristin Smith


Rugby – 1st XV Boys                     

Taga Ioapo

Maleko Nanai

Rugby – Under 17 Boys

Patu Marsden

Mangu Kingi

Rugby – Under 15 Boys

Bailey Diack

Seth Tree

Rugby – Under 14 Boys

Thomas Marfell

Conor Stuart

Rugby – Girls

Emma Robertson

Maiah Miller

Ki-O-Rahi

Johnny Broughton-Anderson

Josh Shaw

Badminton Senior Boys

Hyrum Raivaru


Badminton Senior Girls

Emma Robertson


Basketball – Senior A                                             

Tamati Taylor-Taia

Johnny Broughton-Anderson

Basketball – Senior B

Brent Crichton

Cameron Malcolm

Basketball – Senior C

AJ Haines

Ryan Webster

Basketball – Senior Girls

Emma Robertson

Akeisha Neho-Materoa

Basketball – Junior Boys

Ethan Morton

Kodean Adams

Basketball – Junior Girls

Faith Te Huia

Destiny Collins

Touch – Senior Boy

Josh Shaw

Ryan Webster

Touch – Senior Girl

Waitohu Broughton-Anderson

Emma Robertson & Kiana Neho-Materoa

Touch – Junior

Jay Neho-Materoa

Tylee Broughton-Anderson

Swimming-Senior Male

Darian Ryan


Swimming – Senior Female

Emma Robertson


Swimming-Junior Male

Sione Arataura


Swimming – Junior Female

Faith Spittle


Cross Country – Senior Male

Beau Wells


Cross Country -Intermediate Boy

Bradley Gutsell


Cross Country –Junior Male

Lazarus Te Huna


Cross Country -Junior Female

Ayesha Percy


Athletics Senior Boy

Braeden Wallis


Athletics Senior Girl

Waitohu Broughton-Anderson


Athletics Intermediate Boy

Darian Ryan


Athletics Intermediate Girl

Talia Powoihi -Cockburn


Athletics Junior Boy

Lazarus Te Huna


Athletics Junior Girl

Savanah Costello


Team of the Year

Senior A Netball