ATHLETICS

​LEVELS                                                                                                                      Years 7-13                                                                                                                       

TERMS                                                                                                                        Terms 1 and 4  

IMPORTANT DATES 2024

Aoraki Athletics - Wednesday 20 March, Timaru

South Island Athletics - 5-7 April, Timaru 

National Athletics - December

UNIFORM

PE or House coloured t-shirt/green shorts - Sports Days                                           CDS Athletics Singlet/Shorts, CDS Rugby Jersey/Merino/Jacket/House Top

​​​​​​​Teacher in Charge: Mr Andrew Jones - [email protected]

Craighead has a proud history of success and participation in athletics and developed a strong sense of 'team' in what is often perceived as an individual sport. Craighead is committed to facilitating opportunities for students to compete at a regional, South Island and national level in both athletics and cross country on an annual basis.

Craighead is focused on developing talent and participation working closely with the South Canterbury Amateur Athletics Club to provide coaching opportunities for those that wish to understand more about the different disciplines. Trainings are on Mondays from 4pm at the Stadium and begin in early September.

Primary Athletics 2023

On Tuesday the 28th of November, Craighead had 9 students compete at the South Canterbury Primary Schools Athletics.

Overall, the girls had a fantastic day in the sun, competing and representing Craighead.

We had 3 placings as follows.

  • Under 12 - 100m

2nd, Amy Wilson 14.16 seconds

3rd, Kelly Van Heerden 14.35 seconds

  • 11 and Over - Shot Put:

2nd Greer Pratt 8.70 metres

Congratulations to all of our competitors and the place-setters, you all represented Craighead well!

SISS Athletics

Some amazing results for Craighead over the weekend! 

1st u16 4x 400 Sienna, Charlotte, Faith and Ruby setting an new SOUTH ISLAND RECORD!

1st u15 4x100 Ruby, Zoe, Sophia and Annie

1st u16 4x100 Faith, Sienna, Lulu, and Charlotte

Charlotte Blake - 1st u16 discus, 2nd u16 javelin, 2nd u16 shot put

Sienna Wright - 1st u16 long jump, 2nd u16 100m

Ruby Mahuika - 3rd u15 200m, 3rd u15 400

Ruby Laming - 2nd u15 3000m

Lulu O’Sullivan - 2nd u16 triple jump

Zara Brunton - 3rd u16 javelin, 3rd u16 discus

Charlie Nichol - 3rd u14 3000m

Lauren Blakemore - 1st junior para javelin, 1st junior para shot put, 1st junior para discus

​​​​​​​2023 School Athletics

Champion House Cup:

1st TeTongai - 903 points,  2nd Te Rawhiti - 813 points,  3rd Te Uru 807 points, 4th Te Raki 787 points

Boarders vs Daygirls Relay - 1st Daygirls       2nd Boarders

Staff vs Year 13 Relay - 1st Staff       2nd Year 13

House Chant - 1st Te Uru      2nd Te Rawhiti    3rd Te Tonga

Miss J A Hayes Cup Open 100m - Sienna Wright    2nd Madeline Thomas   3rd Ruby Mahuika

Welford Family Cup for Overall Champion - Charlotte Blake/Orla Motley

Johanna Williamson (Reith) Cup for Senior Field Events - Camryn Porter 

Senior Field Events Runner Up - Samantha Giddings

Open 3000m - 1st Niamh Motley    2nd Ruby Laming     3rd Faith Coffin

Kirk Cup Overall Minor Champion - Neve Ball

Minor Champion Runner Ups - Lucy Flett, Olivia McLachlan, Charlie Nichol

Mr & Mrs J Quaife Cup Overall Junior Champion - Charlotte Blake

Junior Champion Runner Up - Sienna Wright

Mrs Gilbert Grigg Challenge Cup Intermediate Overall Champion - Orla Motley

Intermediate Champion Runner Up - Maggie Robinson

Dr & Mrs Shackleton Challenge Cup Overall Senior Champion - Madeline Thomas and Niamh Motley


CDS Athletes Enjoy Success at Aoraki Athletics

The Craighead Athletics team enjoyed a fantastic day at the Aoraki Secondary School Track and Field championships on Wednesday 15th March in Ashburton. Held on the grass track in Ashburton Domain with the Morgans Road track currently being resurfaced, the team of 32 athletes won 17 individual Aoraki titles between them, as well as winning 3 of the 4 relays. There were many other individual place getters in a dominant display by the school and a team of over a dozen girls will now travel to the South Island Secondary Schools Track and Field Championships in Invercargill from the 31st March to 2nd April. Top results are listed below.

Multiple title winners

  • G14 – Ruby Mahuika 1st 200m, 400m and Long Jump
  • G15 – Sienna Wright – 100m, 200m, Long Jump
  • G15 – Charlotte Blake – Shot put, Discus, Javelin
  • G19 – Niamh Motley – 400m, 800m, 1500m.

Single title winners

  • G14 – Charlotte Shefferd Shot Put
  • G14 – Ruby Laming 3000m
  • G15 – Faith Coffin 400m
  • G15 – Camryn Linton Triple Jump
  • G19 – Camryn Porter High Jump, also 2nd in Triple Jump

Top 3 placings

  • G14 – Ruby Laming, 2nd 1500m
  • G15 – Zara Brunton, 2nd Discus
  • G15 – Faith Coffin, 2nd in 800m
  • G15 – Lucia O’Sullivan, 3rd Triple Jump
  • G16 – Mia Donaldson, 3rd 400m
  • G16 – Orla Motley, 2nd Triple Jump and 2nd Javelin
  • G16 – Tara O’Brien, 3rd High Jump
  • G16 – Maggie Robinson, 2nd Shot Put
  • G16 – Renette Van Heerden, 3rd Shot Put
  • G19 – Lydia Giles, 3rd 400m
  • G19 – Pippa Raymond, 2nd Shot put
  • G19 – Marissa Shannon, 2nd 800m
  • G19 – Madi Thomas, 2nd 200m and 400m

Relays – 1st in G19, G16 and G15 and 3rd in G14 4 x 100m

Diane Surridge                                                          Sports Coordinator                                                                          027 251 2667                    [email protected]