REDMONDS IDEA SERVICES FUNDRAISER
1st: Murray Bassett, Darryn Turner, Neil Ross, George Bishell
2nd:
WELCH TROPHY7 September 2013
1st: North Taranaki 115.5 points
2nd: Auckland 105
3rd: Tauranga 100.5
4th: Hutt Valley 84
5th: Ashburton 72
6th: Otago 62
AGGREGATE SHIELD29 August 2013
1st: Willowby
2nd: Allenton
CHAMPIONSHIP TRIPLES25 August 2013
1st: John Cuthbertson, Kevin Smith, Alan Peek
2nd: Maurice Sunbeam, Rosemary Bennett, Noeline Brough
3rd=: Alex Crawford, Matt Markham, Chris Talbot and
Michael Lawson, Ken Mackenzie, Robin Atkinson
WILLOWBY TRIPLES16 August 2013
1st: Lloyd Prattleys teams from Timaru
2nd: Grant Wilsons team
3rd: Darryn Turners team
HUSBAND & WIFE PAIRS10 August 2013
1st: Winston Lee and Gay Lee
2nd: Lloyd Walker and Jan Walker
JACK n JILL PAIRS10 August 2013
1st: Bruce White and Partner
2nd: Maurice Berkeley and Tania Berkeley
3rd: Alex Crawford and Chris Talbot
ALLENTON TRIPLES8 August 2013
1st: Michael Lawson, Ken Mackenzie, Hazel Mitcehll 100 points
2nd: Maurice Sunbeam, Rosemary Bennett, Noeline Brough 98 points
3rd: Cecil Tubb, Neil Atkinson, John Thomas 97 points
ASHBURTON v CANTERBURY4 August 2013
1st: Canterbury with 93 points
2nd: Ashburton with 75 points
CHAMPIONSHIP FOURS3 August 2013
1st: Michael Lawson, Ken Mackenzie, Laura Mackenzie, Taylor Mackenzie
2nd: Grant Wilson, Mathew Bassett, Murray Bassett, Graeme Chapman
3rd=: Russell Ellis, Mark Sheard, Kevin Smith, John Cuthbertson
Maurice Sunbeam, Rosemary Bennett, Noeline Brough, Christine Talbot
QUADRANGULAR27 July 2013
1st: South Canterbury 43 points
2nd: Ashburton 29 points
3rd: Otago 21 points
4th: North Otago 15 points
WAKANUI FOURS25 July 2013
1st: Michael Lawson, Melva Clucas & 2 other RSA Ladies
2nd: Jimmy Stewarts team
3rd: Lester Hursts team
METHVENS EDNA LOW TRIPLES 11 July 2013
1st: Mark Sheard, Bernice Laird, Jacqueline Ross
2nd: Murray Bassett, Neil Chapman, Hazel Mitchell
HENSELITE SINGLES7 July 2013
1st: Grant Wilson
2nd: Ken Mackenzie
3rd=: Russell Ellis
Martin Nordqvist
TRIPLES ALL ONE CLUB4 July 2013
1st: Mark Sheard, Rod Webb, Pete Guildford
2nd: Graeme Chapman, Darryn Turner, Rowena Mackenzie
3rd: John Cuthbertson, Sue Guildford, Allan Peek
TUESDAY TRIPLES2 July 2013
1st: Winston Lee, Lester Hurst and ? (help)
2nd: Michael Lawson, Alex Crawford, Melva Clucas
3rd: Russell Ellis and ? (help)
(if I havent been given the correct info please let me know)
LADIES CHAMPIONSHIP SINGLES29 June 2013
1st: Chris Talbot
2nd: Cait Bassett
3rd=: Rowena Mackenzie
Laura Mackenzie
Plate Event:
1st: Gaylene Smith
2nd: Bernice Laird
MENS CHAMPIONSHIP SINGLES29 June 2013
1st: Grant Wilson
2nd: Michael Lawson
3rd=: Murray Bassett
Mathew Bassett
RSA BATHURST SHIELD27 June 2013
1st: Graeme Chapman, Mathew Bassett, Neil Chapman, Darryn Turner
2nd: Grant Wilson, Murray Bassett, Robyn Atkinson, Neil Ross
3rd: James Stewart, John Gibbs, Maurice Berkeley and one other
TINWALD SMITH TROPHY FOURS25 June 2013
1st: Murray Bassett, Mathew Bassett, Lynette Bassett and Cait Bassett
2nd=: John Cuthbertson, Bernice Laird, Peter Guilford, Sue Guilford
Matt Markham, Martin Nordqvist, Ross Richards, Sue Richards
4th: MSA team skipped by Lester Hurst
CHAMPIONSHIP PAIRS22 June 2013
1st: Murray Bassett and Cait Bassett
2nd: Matt Markham and Alex Crawford
3rd=: Mat Bassett and Graeme Chapman
Lloyd Walker and Helen Rennie
Plate Event:
1st: Martin Nordqvist and Jenny Nordqvist
2nd: Mark Sheard and Alan Peek
KEN HAMPTON SINGLES17 June 2013
1st: Gaynor Hurst
2nd: Mark Sheard
3rd=: Ken Mackenzie and Graeme Chapman
Plate Event:
1st: Kevin Smith
2nd: Gaylene Smith
ALLENTON TRIPLES13June 2013
1st: Kevin Smith, Alan Peek, Peter Guilford - 101 points
2nd: Graham Pitt, Ronnie Cockburn, Rene Devereux - 100 points
3rd: Gaynor Hurst, Lester Hurst, Edna Ellis - 100 points
CAREW FOURS5 June 2013
1st: Murray Bassett, Sam Morton, Lynette Bassett, Cait Bassett
2nd: John Cuthbertson, Kevin Smith, Sue Guilford, Pete Guilford
SCOTTISH SOCIETY FOURS30 May 2013
1st: Russell Ellis, Mark Sheard, Cameron Ellis, David Ellis
2nd:
JIM PATERSON CHAMPIONSHIP SINGLES25 May 2013
1st: Grant Wilson
2nd: Darryn Turner
3rd=: Michael Lawson, Kevin Smith
Plate Event
1st: Gaynor Hurst
2nd: Neil Atkinson
WILLOWBY FOURS23 May 2013
1st: Michael Lawson, Sam Morton, Robyn Atkinson, Rowena Mackenzie
2nd: Russell Ellis, Alan Peek, Jacqueline Ross
3rd: Donald Bell, Joan Hardy, Joyce Cleghorn, Charlie Cleghorn
Mixed Fours19 May 2013
1st: Donald Bell, Joan Hardy, Joyce Cleghorn, Charlie Cleghorn
2nd: Russell Ellis, Kevin Smith, Gaylene Smith, Helen Rennie
Ashburton v Ellesmere 16 May 2013
1st: Ashburton 61 points
2nd: Ellesmere 23 points
Mt Somers Fours15 May 2013
1st: A team from Woodbury
2nd: Graeme Findlays team
3rd: Matt Markham, Ross Richards, Adrienne Richards, Sue Richards
Methven Rosebowl11 May 2013
1st:
2nd:
Baring Square Fours 7 May 2013
1st: John Gibbs, Maurice Berkeley and 2 others from Rakaia Club
2nd: Murray Bassett, Darryn Turner, Hazel Mitchell and Cait Bassett
Hight Trophy5 May 2013
1st: Ashburton 150 points
2nd: South Canterbury 74 points
Rakaia Triples4 May Cancelled
Ray Ellis Triples2 May 2013
1st: Paul Berkeley, Rod Webb, Tania Berkeley
2nd: Lloyd Walker, Jan Walker, Helen Rennie
3rd: Kevin Smith, Jacqueline Ross and Peter Guilford
Doak Mixed Pairs27 April
1st: Sam Morton and Robyn Atkinson
2nd: Paul Berkeley and Tania Berkeley
3rd=: Darryn Turner and Hazel Mitchell
Donald Bell and Gaynor Hurst Plate Event:
1st: Joan Hardy and Charlie Cleghorn
2nd: Lloyd Walker and Jan Walker
Open Championship Fours21 April
1st: Michael Lawson, Ken Mackenzie, Alex Crawford & Rowena Mackenzie
2nd: Donald Bell, Joan Hardy, Joyce Cleghorn & Charlie Cleghorn