2023 Arrowtown Rally Results:
The review of the very successful rally can be found in the November rumour. The Results are:
Veteran:
Brad McLeod 1918 Triumph First Time Trial & Field Test
Vintage:
Lucas Nicoll 1928 Ariel First Time Trial & Field Test
Post Vintage:
Ferg McDowell 1939 B26 BSA First Time Trial & Field Test
Post War:
Ray McCulloch 1955 Triumph T100 First Time Trial
Steve Hackett 1947 AJS 500 Model 18 Second Time Trial
Trevor Chalmers 1951 Norton First Field Test
ay McCulloch 1955 Triumph T100 Second Field Test
Post 60:
Lex Westoby 1979 Yamaha XS1100 First Time Trial
David Sycamore 1976 Yamaha XS650 Second Time Trial
Lex Westoby 1979 Yamaha XS1100 First Field Test
Laurie Henry 1979 Suzuki GS1000E Second Field Test
Post 80:
Matt Furness 1986 Honda VFR750F First Time Trial
Trophies:
Ray McCulloch 1955 Triumph T100 Publicians Choice Silver Plate
Lucas Nicoll 1928 Ariel Best Performance by Pre ’32 SVCC Rosebowl Trophy
Ray McCulloch 1955 Triumph T100 Best Performance by PWV Jim Kidd Shield
Lex Westoby 1979 Yamaha XS1100 Best Performance by Post 60’s Barney Graham Trophy
Brad McLeod 1918 Triumph Best Effort by a Veteran Binnie Trophy
The McLeod Family - Hard Luck Trophy
Overall Winner of the RallyLex Westoby 1979 Yamaha XS1100 SVCC Rosebowl Trophy
2022 Arrowtown Rally Review (by Stuart Francis) & Results:
Twenty one motorcycles (and four escorts) set off from Lumsden and despite a couple mechanical issues they nearly all got there in the end. Lucas Nicholl’s 1925 Model P Triumph had a plug problem, the plug was replaced at Kingston, he then rode to Frankton, then back to Invercargill (a bloody good effort!). Tony Warren’s BSA C11 got a puncture in the extensive road works just above the 5 Rivers junction. On Sunday morning Craig Cunningham discovered his Norton Commando petrol tank was smaller than he thought. As usual the weathermen got it wrong, it poured down from Fairlie to the lunchtime stop at Kingston golf club, however it cleared up during lunch. I took my 1946 Velocette MAC which was ideally suited to the run. With little tourist traffic it was great fun bend swinging along the "Devil's Staircase", the only vehicle that was potentially going to spoil the fun had the good grace to pull into a layby. Donald Ward was gob smacked to win the Arrowtown rally – he was only 2 seconds out on the timed run! Donald was riding his 1955 AJS Model 20. Bob Moore won the Publican’s choice with his immaculate 1971 BSA Rocket 3. The Fork and Tap became the unofficial centre of operations, the New Orleans was closed for structural repairs. My new collapsible trailer proved its worth, with Ann-marie following on behind without the worry of trying to tow or reverse the trailer. However trying to re-assemble the trailer in the Arrowtown car park, at 8 o clock on Sunday morning, in a cloud of sand-flies, was a character building experience!
2021 Arrowtown Motorcycle Rally Results:
Veteran:
Brad McLeod 1918 Triumph First Time Trial
Vintage:
Stewart Russell 1929 Triumph CO First Time Trial
Post Vintage:
Ferg McDowell 1939 B26 BSA First Time Trial
Stewart Gutsell 1944 Indian Chief Second Time Trial
Ferg McDowell 1939 B26 BSA First Field Test
Stewart Gutsell 1944 Indian Chief Second Field Test
Post War:
David Morris 1956 BSA Gold Star DB34 First Time Trial
Trevor Chalmers 1951 Norton Second Time Trial
David Morris 1956 BSA Gold Star DB34 First Field Test
Trevor Chalmers 1951 Norton Second Field Test
Post 60:
Ross Pavitt 1962 BSA Rocket Gold Star First Time Trial
Lex Westoby 1979 Yamaha XS1100 Second Time Trial
Lex Westoby 1979 Yamaha XS1100 First Field Test
Ross Pavitt 1962 BSA Rocket Gold Star Second Field Test
Post 80:
Ray McCulloch 1984 Yamaha XJ 900 First Time Trial
Matt Furness 1984 Yamaha SRX 250 Second Time Trial
Ray McCulloch 1984 Yamaha XJ 900 First Field Test
Matt Furness 1984 Yamaha SRX 250 Second Field Test
Trophies:
Stewart Russell 1929 Triumph CO Publicians Choice Silver Plate
Stewart Russell 1929 Triumph CO Best Performance by Pre ’32 SVCC Rosebowl Trophy
David Morris 1956 BSA Gold Star DB34 Best Performance by PWV Jim Kidd Shield
Ross Pavitt 1962 BSA Rocket Gold Star Equal Best Performance by Post 60’s Barney Graham Trophy
Lex Westoby 1979 Yamaha XS1100 Equal Best Performance by Post 60’s Barney Graham Trophy
Brad McLeod 1918 Triumph Best Effort by a Veteran Binnie Trophy
The McLeod Family - Hard Luck Trophy
Overall Winner of the Rally David Morris 1956 BSA Gold Star DB34 SVCC Rosebowl Trophy
2020 Arrowtown Motorcycle Rally Results:
Veteran
1st Timed and Field Tests Brad McLeod 1918 Triumph
Vintage
1st Timed and Field Tests Robbie Eunson 1929 Cotton
2nd Timed and Field Tests Greg Eunson 1925 Norton
Post Vintage
1st Timed and Field Tests Ferg McDowell 1936 BSA SVCC
Post War
1st Timed Section Trevor Chalmers 1952 Norton, 2nd Timed Section Darren Kidd 1949 Triumph T100
1st Field Tests Casey Lyons 1952 Velocette, 2nd Field Tests Doug McLeod 1952 Matchless
Post 60’
1st Timed Section Barry Barnes 1979 Suzuki GS, 2nd Timed Section Laurie Henry 1979 Suzuki GS 1000
1st Field Tests Ross McCulloch 1961 Triumph T110, 2nd Field Tests Regan Lyons 1973 Harley Davidson
Post 80’s
1st Timed Section Mike Melville 1980 Honda CB, 2nd Timed Section Wayne Calderwood 1981 Yamaha
1st Field Tests Wayne Calderwood 1981 Yamaha, 2nd equal Field Tests Mike Melville & Matt Furness
Trophies:
Binnie Trophy – Veterans Brad McLeod 1918 Triumph
Publicans Choice Trophy Casey Lyons 1952 Velocette
Best Performance by P60’s Ross McCulloch 1961 Triumph
Best Prepared Vintage Robbie Eunson 1929 Cotton
Better Luck Next Time Rae Wilson 1913 Singer
Jim Kidd – Best Performance by ’32 - Robbie Eunson 1929 Cotton
Best Performance by Family Casey & Regan Lyons
Rose Bowl – Overall Robbie Eunson
2019 Arrowtown Motorcycle Rally Results:
Veteran Section:
1st Road Section Brad McLeod Triumph Model T
1st Field Tests Brad McLeod Triumph Model T
Vintage Section:
1st Road Section Nick Wiering 1921 Harley FE
1st Field Tests Tony Warren 1928 BSA Model L
Post Vintage Section:
1st Road Section Stewart Gutsell 1944 Indian Chief
1st Field Tests Jason Roberts 1937 BSA M23
Post War Section:
1st Road Section Ray McCulloch 1955 Triumph Tiger 100
2nd Road Section Ian Ridd 1951 Triumph Thunderbird
1st Equal Field Tests Mac McGarry 1950 Matchless G3/L
1st Equal Field Tests Trevor Chalmers 1952 Norton ES2
Post 60’s Section:
1st Road Section Bronwen McKay 1965 BSA C15
2nd Rod Section Ross McCulloch 1961 Triumph T110
1st Equal Field Tests Stuart Francis 1977 BWM R100/7 & Sidecar
1st Equal Field Tests Ross McCulloch 1961 Triumph Tiger 110
Post 80’s Section:
1st Road Section Barry Skilling 1984 Honda Goldwing
1st Field Tests Not Contested
Publicans Choice Stewart Gutsell 1944 Indian Chief
Best Prepared Vintage: Robbie Eunson 1930 Rudge 500
Best Effort by a Veteran: Brad McLeod Triumph Model T
Best Performance by Pre ’32: Brad McLeod Triumph Model T
Best Performance by PWV: Ray McCulloch 1955 Triumph Tiger 100
Best Performance by Post 60’s: Bronwen McKay 1965 BSA C15
Best Restoration: Greg Eunson 1930 Ariel 500
Had Luck Trophy: Bronwen McKay 1965 BSA C15 (broke down after road & field tests)
Overall Winner: Bronwen McKay 1965 BSA C15
2018 Arrowtown Motorcycle Rally Results:
Veteran Section:
1st Road Section John Martin 1912 Royal Enfield
1st Field Tests John Martin 1912 Royal Enfield
Vintage Section:
1st Road Section Robin Barnes 1929 Sunbeam Model 9
2nd Road Section Wayne Nicoll 1928 Ariel
1st Field Tests Robbie Eunson 1930 Rudge Whitworth
Post Vintage Section:
1st Road Section Ferg McDowell 1936 BSA B26
1st Field Tests Ferg McDowell 1936 BSA B26
Post War Section:
1st Road Section Trevor Chalmers 1952 Norton ES2
2nd Road Section Stewart Gutsell 1956 BSA Gold Star
1st Field Tests Stewart Gutsell 1956 BSA Gold Star
2nd Field Tests Donald Ward 1947 AJS Model 18
Post 60’s Section:
1st Road Section Laurie Henry 1979 Suzuki GS 1000
2nd Rod Section Nevelle Ridd 1976 Honda Goldwing
1st Field Tests Regan Lyons 1973 Harley Davidson
2nd Field Tests Ross McCulloch 1961 Triumph Tiger 110
Post 80’s Section:
1st Road Section Wayne Calderwood 1986 Yamaha XJ600
1st Field Tests Wayne Calderwood 1986 Yamaha XJ600
Publicans Choice John Martin 1912 Royal Enfield
Best Prepared Vintage: Robbie Eunson 1930 Rudge Whitworth
Best Effort by a Veteran: Bevars Binnie 1914 Royal Enfield
Best Performance by Pre ’32: John Martin 1912 Royal Enfield
Best Performance by PWV: Stewart Gutsell 1956 BSA Gold Star
Best Restoration: Casey Lyons 1952 Velocette
Had Luck Trophy: Stuart Francis 1946 Scott
Best Performance by Post 60’s: Laurie Henry 1979 Suzuki GS 1000
Overall Winner: John Martin 1912 Royal Enfield
Arrowtown Rally 2017 Results:
Veteran:
Road Section Casey Lyons 1912 Humber
Field Tests Casey Lyons 1912 Humber
Overall Winner Veteran Section
Casey Lyons 1912 Humber
Vintage
Road Section Robbie Eunson 1929 Cotton
Field Tests Robbie Eunson 1929 Cotton
Overall Winner Vintage Section
Robbie Eunson 1929 Cotton
Post War
Road Section Stewart Russell 1955 BSA Goldstar
Field Tests Dallas Ryan 1951 Triumph Speed Twin
Overall Winner of PW Section
Trevor Chalmers 1951 Norton ES2
P60’s
Road Section Colin Fleet 1972 Honda CB350
Field Tests Dave Morris 1971 Norton Commando SS
Barney Graham Trophy - Overall Winner P60’s Section
Craig Cunningham 1975 Triumph Trident
P80’s
Road Section Tony Ayling 1981 Harley Davidson FXB
Overall Winner P80’s Section
Tony Ayling 1981 Harley Davidson FXB
Binnie Award – Veteran Merit Award
Casey Lyons 1912 Humber
Best Pre ’32 Motorcycle
Robbie Eunson 1929 Cotton
Jim Kidd Shield – Overall Winner PW Section
Trevor Chalmers 1951 Norton ES2
Publicans Trophy Bob Moore 1969 BSA Rocket 3
Christchurch Tray – Best New Restoration
Bob Moore 1969 BSA Rocket 3
Bent Rod Trophy – Hard Luck
Nick Wiering 1931 Harley Davidson Model C
Rose Bowl – Overall Winner
Casey Lyons 1912 Humber
Results from the 2016 50th Arrowtown Rally:
Best Prepared Vintage Machine - Robbie Eunson 1929 Cotton
Interclub Challenge Trophy - Canterbury Honey Nuts(Lex Westoby, John Foster, Jason Roberts & Stewart Gutsell)
Hard Luck Trophy Robin Barnes 1929 Sunbeam Model 9
Publicans Trophy Stewart Russell 1939 Triumph T80
Veteran Winner Ray McCulloch 1911 Abingdon King Dick
Road Section
1. Wayne Nicoll 1912 Triumph
2. Ray McCulloch 1911 Abingdon King Dick
Field Tests
1. Ray McCulloch 1911 Abingdon King Dick
2. Kerry Russell 1914 Rover
Vintage Winner John Foster 1929 AJS M6
Road Section
1. Robin Barnes 1929 Sunbeam Model 9
2. Tim Eunson 1925 Royal Enfield
3. John Foster 1929 AJS M6
Field Tests
1. John Foster 1929 AJS M6
2. Tony Warren 1922 Triumph Ricardo
3. Greg Eunson Calthorpe
Best Performance Pre 1932 John Foster 1929 AJS M6
Post Vintage Winner Mark Hodgkinson 1939 Velocette KTS
Road Section
1. Mark Hodgkinson 1939 Velocette KTS
2. Stewart Gutsell 1944 Indian Chief
Field Tests
1. Jason Roberts 1937 BSA Empire Star
2. Mark Hodgkinson 1939 Velocette KTS
Post War Winner Trevor Chalmers 1952 Norton ES2
Road Section
1. Brent Sheridan 1959 AJS Model 31
2. Trevor Chalmers 1952 Norton ES2
3. Steve Lee 1952 AJS 16MS
Field Tests
1. Dallas Ryan 1952 Triumph T100
2. Ross McCulloch 1960 Triumph Tiger 110
3. Mike Melville 1951 Ariel VB
Post 60 Winner David Sycamore 1976 Yamaha 650
Road Section
1. Wayne Calderwood 1965 Yamaha YD53
2. Stuart Francis 1977 BMW & Sidecar
3. Colin Fleet 1972 Honda CB 350
Field Tests
1. David Sycamore 1976 Yamaha 650
2. Regan Lyons 1973 Harley Davidson Sportster
3. Geoff Johnstone 1978 Honda 750/4
Post 80 Winner Barry Skilling 1985 Honda Goldwing
Road Section 1. Barry Skilling 1985 Honda Goldwing
Field Tests 1. Barry Skilling 1986 Honda Goldwing
Overall Winner David Sycamore 1976 Yamaha 650
Clubrooms: 46 Ariki Avenue, Otatara - We meet on the last Thursday of the month at 7:30pm
Postal Address: PO Box 1240, Invercargill 9840