National Championship Results
NZBLBA section of the 2022 Bowls NZ Summerset National Tournament held in Christchurch, 2nd to 7th January 2022
B1/B2 Singles
Winner: Tom Boyd (Gaye Boyd)
Runner Up: Deane Robertson (Kevin Smith)
B3/B4 Singles
Winner: Don Stephens
Runner Up: Kerrin Wheeler (Colin Wheeler)
B1/B2 and B3/B4 Pairs
Winners: Don Stephens and Deane Robertson (Kevin Smith)
Runners Up: Steve Delaney and Gordon Oldfield (Bev Boucher)
NZBLBA section of the 2021 Bowls NZ Summerset National Tournament held at the Sunnybrae Bowling Club, Auckland, 3rd to 7th January 2021
B1/B2 Singles
Winner: Ron Syme (Sharon Perry)
Runner Up: David Monk (Graeme Hoare)
B3/B4 Singles
Winner: Steve Delaney (Colin Delaney)
Runner Up: Kerrin Wheeler (Colin Wheeler)
B1/B2 and B3/B4 Pairs
Winners: James Dunn (Deacon Dunn) and Joseph Kim (Margaret Davies)
Runners Up: Steve Delaney (Colin Delaney) and Gordon Oldfield (Royden James)
Para-Blind/Low Vision results of the January 2020 Bowls NZ Summerset Nationals, held in Christchurch
B1/B2 Mixed Singles
Gold B2 Deane Robertson (Kevin Smith)
Silver B2 Gerald Bouwers (Bill Easton)
Bronze = B2 Joseph Kim (Margaret Davies)
B2 June Brittain - Australia
B3/B4 Mixed Singles
Gold B4 Steve Delaney (Colin Delaney)
Silver B4 Spence Stacey (Arjan Van Hasselt)
Bronze = B3 Danny Simon (David Conroy)
B3 Sue Curran (Ron Walker)
B1/B2 and B3 / B4 Mixed Pairs
Gold B2 Gordon Oldfield (Roydon James)
B4 Steve Delaney (Colin Delaney)
Silver B3 Danny Simon (David Conroy)
B2 Deane Robertson (Kevin Smith)
November 2019 New Zealand Blind Lawn Bowls National Championships held at the Frankton Junction Bowling Club, Hamilton.
B1 Mens Singles
Winner Glen Hanneman (Bernie Yeo
Runner Up David Monk (Sue Ashton)
B1 Ladies Singles
Winner Louise Henry (Kelly Lewthwaite)
Runner Up Christine Litchfield (Margaret Stannard)
B2 Mens Singles
Winner Gerald Bouwers (Bill Easton)
Runner Up Tom Boyd (Chris Iggo)
B3 Mens Singles
Winner Don Clark (Ray Zajonskowski)
Runner Up Danny Simon (no director)
B3 Ladies Singles
Winner Sue Curran (Ann Muir)
Runner Up Sue Harris (Anne Easton)
B4 Mens Singles
Winner Steve Delaney (Colin Delaney)
Runner Up Spence Stacey (no director)
B4 Ladies Singles
Winner Heather Smale (Hilary Ross)
Runner Up Sally Marston (Carolyn Hunter)
B1/B2 Pairs
Winner Gordon Oldfield (Roydon James)
David Monk (Sue Ashton)
Runner Up Joseph Kim (Margaret Davies)
Parveen Shanker (Glen Newton)
B3/B4 Pairs
Winner Heather Smale (Hilary Ross)
Kaye Wood (Garth Wood)
Runner Up Steve Delaney (Colin Delaney)
Sally Marston (Carolyn Hunter)
Presidents Trophy Anne Easton
2018 New Zealand Blind Lawn Bowls National Championships held at the Burnside Bowling Club, Christchurch.
B1 Mens Singles
Winner Glenn Hanneman (Bernard Yeo)
Runner Up John Monk (Bev Boucher)
B1 Ladies Singles
Winner Louise Henry (Norm Parkes)
Runner Up Not awarded
B2 Mens Singles
Winner Deane Robertson (Kevin Smith)
Runner Up Gerald Brouwers (Bill Easton)
B2 Ladies Singles
Winner Not awarded
B3 Mens Singles
Winner David Stallard (Helen Stallard)
Runner Up Danny Simon (David Conroy)
B3 Ladies Singles
Winner Sue Curran (Ann Muir)
Runner Up Sue Harris (Jack Hunter)
B4 Mens Singles
Winner James Dunn (No director)
Runner Up Spencer Stacey (Sue Ashton)
B4 Ladies Singles
Winner Heather Smale (No Director)
Runner Up Sally Marston (Carolyn Hunter)
B1/B2 Pairs
Winner Joseph Kim (Margaret Davies) & Gordon Oldfield (Roydon James)
Runner Up Ron Syme (Sharon Perry) & Glenn Hanneman (Bernard Yeo)
B3/B4 Pairs
Winner Sue Curran (Ann Muir) & Don Clark (Ray Zajonskowski)
Runner Up Spencer Stacey (Sue Ashton) & Susie Tukariri (Anne Easton)
Presidents Trophy Deane Robertson (Canterbury)
New Zealand Blind Lawn Bowls Nationals Championship Results 27th - 30th December Mt Maunganui Bowling Club 2017
B1 Men’s Singles
Winner David Monk (Kath Monk)
Runner Up Glenn Hanneman (Bernie Yeo)
B1 Ladies Singles
Winner Louise Henry (Norm Parkes)
Runner Up Christine Litchfield (Carolyn Hunter)
B2 Men’s Singles
Winner Deane Robertson (Kevin Smith)
Runner Up Ron Syme (Sharon Perry)
B2 Ladies Singles
Winner Not Awarded
B3 Men’s Singles
Winner Don Clark (Ray Zajonskowski)
Runner Up David Stallard (Peter Blick)
B3 Ladies Singles
Winner Sue Curran (Ann Muir)
Runner Up Susie Tukariri (Anne Easton)
B4 Men’s Singles
Winner Spence Stacey (Mary Thompson)
Runner Up Tom Boyd (Chris Iggo)
B4 Ladies Singles
Winner Kaye Wood (Garth Wood)
Runner Up Sally Marston (Margaret Davies)
B1/B2 Mixed Pairs
Winner Gerald Brouwers (Bill Easton) & David Baker (Fred Carr)
Runner Up Glenn Hanneman (Bernie Yeo) & Joseph Kim (Martin Lydster
B3/B4 Mixed Pairs
Winner Danny Simon (Shirley Houghton) & Kaye Wood (Garth Wood)
Runner Up Spence Stacey (Mary Thompson) & Sue Harris (Jack Hunter)
President’s Trophy Anne Easton
New Zealand Blind Lawn Bowls National Championships Results held 28th November to 2nd December 2016 at the New Plymouth Bowling Club
B1 Men's Singles
Winner: David Monk
Runner Up: Parveen Shankar
B1 Women's Singles
Winner: Christine Litchfield
Runner Up: Marilyn Savage
B1 Overall Winner: David Monk
B2 Men's Singles
Winner: Glenn Hanneman
Runner Up: Keith Bell and Gerald Brouwers (=)
B2 Women's Singles
Winner: Jessica Cleverley
B2 Overall Winner: Not Awarded
B3 Men's Singles
Winner: Danny Simon
Runner Up: David Stallard and Don Clark (=)
B3 Women's Singles
Winner: Sue Curran
B3 Overall Winner: Not Awarded
B4 Men's Singles
Winner: James Dunn
Runner Up: Spencer Stacy
B4 Women's Singles
Winner: Kaye Wood
Runner Up: Sally Marston
B4 Overall Winner: Not Awarded
B1/B2 Mixed Pairs
Winners: Keith Bell & Lousie Henry
Runner Up: David Monk & Mailyn Savage
B3/B4 Mixed Pairs
Winners: Danny Simon & Don Clark
Runner Up: Spencer Stacy & Sally Marston
President's Cup David Stallard
New Zealand Blind Lawn Bowls National Championship Results held 30th November to 3rd December 2015 at the Paeroa Lawn Bowling Club.
B1 Men’s Singles
Winner David Monk (Bay of Plenty)
Runner Up Glenn Hanneman
B1 Women’s Singles
Winner Marilyn Savage (Auckland)
Runner Up Louise Henry (Hamilton)
B2 Men’s Singles
Winner Keith Bell (Havelock North)
Runner Up Gerald Brouwers (Auckland)
No B2 Women’s competing in this event
B1/B2 Mixed Pairs
Winner David Monk (Bay of Plenty) & John Hobson (Hamilton
Runner Up Mata Strickland (Gisborne) & Parveen Shanker (Auckland)
B3 Men’s Singles
Winner Danny Simon (Hamilton
Runner Up Brian Kjestrup
B3 Women’s Singles
Winner Sue Curran (Hamilton)
Runner Up Sue Harris (Auckland)
B4 Men’s Singles
Winner Pat Wikstrom (Levin)
Runner Up James Dunn (Paeroa
B4 Women’s Singles
Winner Violet Coates (Wellington)
Runner Up Kaye Wood (Auckland)
B3/B4 Mixed Pairs
Winner Pat Wikstrom (Levin) & Don Clark (Hastings)
Runner Up Sue Curran (Hamilton) & Violet Coates (Wellington)
Held 1st December to 4th December 2014 at the Havelock North Lawn Bowling Club.
B1 Men’s Singles
Winner David Monk (Bay of Plenty)
Runner Up Glenn Hanneman (Auckland)
B1 Women’s Singles
Winner Marilyn Savage (Auckland)
Runner Up Christine Litchfield (Auckland)
B1 Overall Winner David Monk (Bay of Plenty)
B1 Mixed Pairs
Winner Glenn Hanneman (Auckland) & Parveen Shanker (Auckland)
Runner Up David Monk (Bay of Plenty) & Louise Henry (Hamilton)
B2 Men’s Singles
Winner Keith Bell (Havelock North)
Runner Up Ron Syme (Auckland)
B2 Women’s Singles
Winner Michele Jackson (Auckland)
Runner Up Not Awarded
B2 Overall Winner Keith Bell (Havelock North)
B2 Mixed Pairs
Winner Keith Bell (Havelock North) & David Bradding (Hamilton)
Runner Up Ron Syme (Auckland) & Michele Jackson (Auckland)
B3 Men’s Singles
Winner David Stallard (Auckland)
Runner Up Danny Simon (Hamilton
B3 Women’s Singles
Winner Sue Curran (Hamilton
Runner Up Robin Reti (Tokoroa)
B3 Overall Winner David Stallard (Auckland)
Runner Up Sue Curran (Hamilton)
B3/B4 Mixed Pairs
Winner David Stallard (Auckland) & Sue Curran (Hamilton
Runner Up Danny Simon (Hamilton) & Robin Reti (Tokoroa)
B4 Men’s Singles
Winner James Dunn (Paeroa)
Runner Up Ross Findlay
B4 Women’s Singles
Winner Violet Coates (Wellington)
Runner Up Kaye Wood (Auckland)
B4 Overall Winner James Dunn (Paeroa)
Runner Up Violet Coates (Wellington)
Held 25th November to 28th November 2013 at the Petone Lawn Bowling Club
B1 Men’s Singles
Winner David Monk (Bay of Plenty)
Runner Up Parveen Shanker (Auckland)
B1 Women’s Singles
Winner Marilyn Savage (Auckland)
Runner Up Nola Burgess (Gisborne)
B1 Overall Winner David Monk (Bay of Plenty)
B1 Mixed Pairs
Winner Marilyn Savage (Auckland) & Louise Henry (Hamilton)
Runner Up Parveen Shanker (Auckland) & Christine Litchfield (Auckland)
B2 Men’s Singles
Winner Ron Syme (Auckland
Runner Up David Bradding (Hamilton)
B2 Women’s Singles
Winner Audrey Johnson (Auckland)
Runner Up Ann Bain (Wellington)
B2 Overall Winner Ron Syme (Auckland)
B2 Mixed Pairs
Winner Ron Syme (Auckland) & Mohit Arora (Auckland
Runner Up Gerald Brouwers (Auckland) & Steve Yagmich (Auckland)
B3 Men’s Singles
Winner Don Clark (Hastings)
Runner Up David Stallard (Auckland)
B3 Women’s Singles
Winner Sue Curran (Hamilton)
Runner Up Suzie Tukariri (Auckland)
B3 Overall Winner Don Clark – (Hastings)
Runner Up Sue Curran (Hamilton)
B4 Mixed Singles
Winner Pat Wikstrom (Levin)
Runner Up Violet Coates (Wellington
B3 / B4 Mixed Pairs
Winner Don Clark (Hastings) & Ken Jordan (Hastings)
Runner Up David Stallard (Auckland) & Violet Coates (Wellington)
Held 26th November to 29th November 2012 at Hillcrest Bowling Club, Hamilton.
B1 Open Singles
Winner David Monk (Bay of Plenty)
Runner Up Nola Burgess (Gisborne)
B1 Mixed Pairs
Winner David Monk (Bay of Plenty) & Louise Henry (Hamilton)
Runner Up Parveen Shanker (Auckland) & Marilyn Savage (Auckland)
B2 Men’s Singles
Winner Glenn Hanneman (Auckland)
Runner Up Ron Syme (Auckland)
B2 Mixed Pairs
Winner Glenn Hanneman (Auckland) & John Hobson (Hamilton)
Runner Up Ron Syme (Auckland) & Ron DuFall (Rotorua)
B3 Men’s Singles
Winner David Stallard (Auckland)
Runner Up Danny Simon (Hamilton)
B3 Women’s Singles
Winner Joan Warren (Auckland)
Runner Up Suzie Tukariri (Auckland)
B3 / B4 Mixed Pairs
Winner Danny Simon (Hamilton) & Suzie Tukariri (Auckland)
Runner Up David Stallard (Auckland) & Joan Warren (Auckland)
Held 28th November to 1st December 2011 at the Browns Bay Bowling Club, North Harbour, Auckland.
B1 Open Singles
Winner Greg Johnson (Auckland), Coach – Kevin Smith
Runner Up David Monk (Bay of Plenty)
B1 Mixed Pairs
Winners Marilyn Savage (Auckland) & Nola Burgess (Gisborne)
Runners Up David Monk (Bay of Plenty) & Christine Litchfield (Auckland)
B2 Mens Singles
Winner Keith Bell (Havelock North), Coach - Alan Edwards
Runner Up David Bradding (Waikato)
B2 Mens Pairs
Winners David Bradding (Waikato) & Steve Yagmich (Auckland)
Runners Up Keith Bell (Havelock North) & Glenn Hanneman (Auckland)
B3 Mens Singles
Winner Danny simon (Waikato), Coach – Shirley Houghton
Runner Up David Stallard (Auckland)
B3 Womens Singles
Winner Audrey Johnson (Auckland), Coach – Gordon Johnson
Runner Up Joan Warren (Auckland)
B4 Open Singles
Winner James Dunn (Auckland), Coach – Bryan Dunn
Runner Up Barry Currin (Auckland)
B3 & B4 Combined Mixed Pairs
Winners Joan Warren (Auckland) & David Stallard (Auckland)
Runners Up Susan Velois (Waikato) & Barry Currin (Auckland)
Corner to Corner Event
Bowler Ron Syme and Coach Bernie Yeo
Held 29th November to 2nd December 2010 at the Gate Pa Bowling Club, Tauranga.
B1 Mixed Singles
Winner David Monk (Bay of Plenty)
Runner Up Greg Johnson (North Harbour)
B1 Mixed Pairs
Winners Margaret Savage (Auckland) & D Monk (Bay of Plenty)
Runners Up Parveen Shankar (Auckland) & N Burgess (Gisborne)
B2 Mixed Singles
Winner J Abernethy (Bay of Plenty)
Runner Up D Bradding (Waikato)
B3 Mixed Singles
Winner David Stallard (Auckland)
Runner Up Danny Simon (Waikato)
B4 Mixed Singles
Winner A Graves (Auckland)
Runner Up Barry Currin (North Harbour)
B2 B3 & B4 Combined Mixed Pairs
Winners L Jones (Bay of Plenty) & B Currin (North Harbour)
Runners Up T Shanks (North Otago) & J Hobson (Waikato)
Held 30th November to 3rd December 2009 at the Balmoral Bowling Club in Auckland.
B1 (Totally Blind) Open Singles
Winner David Monk (Tauranga)
Runner Up Greg Johnson (Auckland)
B1 (Totally Blind) Mixed Pairs
Winners Willie Morunga (Waikato) and Greg Johnson (Auckland)
Runners Up Louise Henry (Waikato) and Marilyn Savage (Auckland)
B2 (Partially Blind) Open Singles
Winner David Stallard (Auckland)
Runner Up Doreen Couchman (Waikato)
B2 (Partially Blind) Mixed Pairs
Winners John Hobson (Waikato) and David Stallard (Auckland)
Runners Up Glenn Hanneman (Auckland) and Doreen Couchman (Waikato)
B3 (Partially Sighted) Open Singles
Winner Danny Simons (Waikato)
Runner Up Phyllis Rust (Rotorua)
B3 (Partially Sighted) Mixed Pairs
Winners Ron DuFall (Rotorua) and Danny Simons (Waikato)
Runners Up Audrey Johnson (Auckland) and Phyllis Rust (Rotorua)