2016 - Long Distance Champs - Timaru
https://www.sporty.co.nz/asset/downloadasset?id=432de739-4bb7-4320-8e01-9976b6a7c6ba
2016 - NZ Road Champs - Masterton
W18 5km walk
Laura Kehely Egmont Athletics 31:42
SW 10km Walk
1 Laura Langley (HB/Gisborne) 50:26
2 Rozie Robinson (Canterbury) 53:04
SM 10km walk
1 Mike Parker Auckland 53:02
2 Lyndon Hohaia Auckland 1:03:22
MW35-39
Vicky Jones Taranaki 1:18:48
MW40-44
Arlene Wong-Tung Wellington Scott 1:11:01
MW50-54
Serena Coombes Taranaki 1:08:32
MW65-69
Sue Hoskin Manawatu Wanganui 1:04:37
MW70-74
Jacqueline Wilson Wellington 1:05:35
MM45-49
Sean Lake Wellington 1:03:10
MM50-54
Des Hussey Taranaki 1:17:29
MM55-59
Rodney Gillum Taranaki 1:01:54
MM60-64
1 Peter Fox Taranaki 1:00:58
2 Alan Clarke Taranaki 1:03:15
MM65-69
1 Eric Kemsley Taranaki 55:50
2 Peter Baillie Wellington 59:49
2016 Rio Olympics - August -Brazil
CONGRATULATIONS QUENTIN AND ALANA!
In the heat of Rio Quentin’s 12th place in the 50 km gave all of us watchers a great thrill and his time of 3:49.32 was only 44 seconds over his PB.
Alana’s 35th in the hotter part of the day for 35th in the 20 km in 1:35.55 also gave us watchers a thrill. She battled the heat but despite being as she said “In the Zombie mode” from 14 km got through and was only 3:07 over her PB.
So on behalf of all RWNZ members, and the many non-member walkers who watched I am so happy to send congratulations to Quentin and Alana for performing so well on Friday
2016 World Walking Teams Championship - Rome
Alana Barber clipped two seconds off her New Zealand National 20km race walk record in finishing 26th in 1:32:48. Barber has now gone under the B performance selection standard for the Rio Olympic Games of 1:33:00 twice within the qualifying period. Winner was Hony Lui from China who did 1.25.59
Quentin Rew also finished 26th in men’s 20km race walk and also eclipsed his New Zealand National record of 1:22:11 set in Melbourne in December 2014. Rew, who has been selected for the Rio Olympics in the 50km race walk, recorded 1:21:54. Winner was Shen Wang from China who did 1.19.22
Jamie Shaw was 51st in the 10km race walk in 48:15. Winner was Jun Zhang from Chine who did 40.23
Laura Langley was 45th in the women’s 10km race walk in 52:53. Winner was Zhenxia Ma from China who won in 45.25
New Zealand Track & Field Champs Dunedin 2016- Results
Men 3000 Metre Race Walk Under 20
1 Jamie Shaw Tasman 13:04.44
Men 3000 Metre Race Walk Senior
1 Jonathon Lord Canterbury 13:01.48
2 Mike Parker Auckland 14:15.37
3 Mike Morresey Taranaki 15:06.84
Men 10k Race Walk RR Under 20
1 Jamie Shaw Tasman 47:41
Men 20k Race Walk RR Senior
1 Jonathon Lord Canterbury 1:45:32
2 Mike Parker Auckland 1:51:04
3 Mike Morresey Taranaki 1:58:19
Women 3000 Metre Race Walk Under 20
1 Laura Langley Hawkes Bay Gisborne 14:14.75
Women 3000 Metre Race Walk Senior
1 Rozie Robinson Canterbury 14:31.35
2 Kate Newitt Canterbury 14:44.57
Women 3000 Metre Race Walk Under 18
1 Jenna-Rae McIntyre Canterbury 19:00.08
Women 10k Race Walk RR Under 20
1 Laura Langley Hawkes Bay Gisborne 51:54
Women 20k Race Walk RR Senior
1 Kate Newitt Canterbury 1:54:18
2 Danielle Walsh Auckland 2:01:44
Oceania Race Walking Cup Adelaide 2016
Men 20km Walk Open
1. Dane Bird-Smith 23 QLD 1:20:04 PB 0:01, OQ
2. Lebogang Shange 25 STH AFRICA
1:20:06 PB 1:37, OQ, NR
3. Benjamin Thorne 22 CANADA 1:20:08 OQ
4. Inaki Gomez 28 CANADA 1:20:22 OQ
5. Evan Dunfee 25 CANADA 1:20:34 OQ
6. Perseus Karlström 25 SWEDEN 1:21:03 PB 0:51, OQ
7. Yerko Araya Cortes 30 CHILE 1:21:26 PB 1:44, OQ
8. Wayne Snyman 25 STH AFRICA 1:21:45 PB 2:03, OQ
9. Rhydian Cowley 25 VIC 1:22:07 PB 1:20, OQ
10. Jakub Jelonek 30 POLAND 1:24:22 4
11. Michael Hosking 30 VIC 1:24:42 PB 1:34, WCQ
12. Anatole Ibanez 30 SWEDEN 1:25:11
13. Marc Mundell 32 STH AFRICA 1:27:08
14. Brendon Reading 27 ACT 1:27:12
15. Nathan Brill 19 VIC 1:27:14 PB 4:22, WCQ 16. Giovanni Renó 24 ITALY 1:29:23
17. Ian Rayson 27 NSW 1:32:07
18. Carl Gibbons 19 NSW 1:35:23 PB 2:16
19. Kim Mottrom 31 SA 1:35:25
Women 20km Walk Open
1. Rachel Tallent 23 VIC 1:31:33 PB 2:43, OQ
2. Tanya Holliday 27 SA 1:32:15 OQ
3. Beki Smith 29 NSW 1:32:49 OQ
4. Stephanie Stigwood 25 TAS 1:33:45 OQ
5. Alana Barber 28 NZL 1:35:29 OQ
6. Siu Ching 29 HONG KONG 1:36:59 PB 3:00, NR
7. Jessica Pickles 20 QLD 1:41:05 PB 18:06
8. Kristie Goznik 22 SA 1:42:17
9. Danielle Walsh 20 SA 1:52:04 First one
Men 10km Walk U20
1. Tyler Jones 17 NSW 42:22 PB 0:26, WCQ
2. Kyle Swan 16 VIC 42:48 PB 0:13, WCQ
3. Adam Garganis 18 VIC 42:53 PB 0:10, WCQ 4. Declan Tingay 17 WA 44:36 WCQ
5. Emmet Brasier 17 VIC 44:55 WCQ
Women 10km Walk U20
1. Zoe Hunt 18 ACT 46:29 PB 2:11, WCQ
2. Clara Smith 17 QLD 46:42 WCQ
3. Tayla-paige Billington 18 VIC 47:25 PB 1:15, WCQ
4. Jemima Montag 18 VIC 49:24 WCQ
5. Laura Langley 18 NZL 52:53 PB 0:38
6. Rhiannon Lovegrove 15 SA 55:17
7. Samantha Findlay 18 SA 59:29