New Zealand Representation

The following people have achieved NZ Representation under the club umbrella:-

2018 Oceania Masters Track and Field Champs - Dunedin, New Zealand

Andrea Harris

  • 800m W45 Gold Medal in 2:38.00
  • 400m W45 Gold Medal in 67.73
  • 200m W45 Gold Medal in 30.61
  • 4 x 100m Age 150-194 7th Gold Medal in 57.23
  • Medley Relay Age 195-229 Gold Medal in 5:36.12
  • 1500m W45 Silver Medal in 5:26.00

2017 World Masters Indoor Track and Field Champs - Daegu, Korea

Andrea Harris

  • 800m W45 4th in 2:32.25
  • 1500m W45 Silver Medal in 5:20.41
  • 3000m W45 Silver Medal in 11:10.00
  • 4 x 200m W40 - W45 7th in 2:13.17

2016 World Masters Track and Field Champs - Perth, Australia

Andrea Harris

  • 800m W45 DNF
  • 1500m W45 6th in 5:09.89
  • 2000m Steeplechase W45 5th in 8:17.86
  • 4 x 400m W35 - W69 4th in 4:25.70

2016 IPC Asia Oceania Championships - Dubai, UAE

Keelan Ward

  • 400m T20 Heat 2 5th place in 63.42
  • 400m T20 Final 7th place in 64.02

2015 Oceania Champs - Townsville, Australia

Jonty Morison

  • 100m Senior Men 15th place in 11.20 +0.2
  • 200m Senior Men 8th place in 21.86 +1.6 (PB)
  • 4 x 100m Senior Men 10th place in 45.77
  • 4 x 400m Senior Men Bronze Medal in 3:32.77

Keelan Ward

  • 400m T20 4th place in 61.89

Regional Representation

The following people have achieved Regional Representation under the club umbrella:-

2020 New Zealand Track and Field Championships - Christchurch

Liam Lamb

  • SM 5000m 15th place
  • M20 1500m 7th place

Ethan Butcher

  • M20 400m 7th place
  • M20 200m 23rd place
  • M20 4 x 400m Gold Medal

Liam Montgomery

  • SM 100m 20th place
  • SM 200m 20th place
  • SM 4 x 100m Bronze Medal

Matthew Rodger

  • M18 100m 9th place
  • M18 200m 7th place
  • SM 4 x 100m Bronze Medal

Jack Lewington

  • M18 Para 100m Bronze Medal
  • M18 Para Long Jump Bronze Medal
  • M18 Para 200m 4th place
  • M18 Para Shot Put 4th place

Jarod Yee

  • M18 Triple Jump 5th place
  • ​​​​​​​M20 4 x 100m 4th place

William Larkin

  • M18 2000m Steeplchase 5th place
  • M20 1500m 20th place​​​​​​​

2019 New Zealand Cross Country Championships - Wellington

Liam Lamb - 8000m M20

Andrea Harris - 5000m W45

2019 North Island Cross Country Championships - Taupo

Andrea Harris - ​​​​​​​5000m W45

Liam Lamb - ​​​​​​​5000m M20 Silver Medal

2019 Interprovincial Championships - Christchurch

    Alex Clark

    • 100m Grade 13 Boys ? place in ?
    • 200m Grade 13 Boys ? place in ?
    • 400m Grade 13 Boys ? place in ?
    • High Jump Grade 13 Boys ? place in ?
    • 4 x 100 Relay Grade 13 Boys 2nd in ?

    ​​​​​​​Lyon Rodger

    • 100m Grade 12 Boys ? place in ?
    • 200m Grade 12 Boys ? place in ?
    • 400m Grade 12 Boys ? place in ?
    • High Jump Grade 12 Boys ? place in ?
    • 4 x 100 Relay Grade 12 Boys 2nd in ?

    Jasmin Wellington

    • 100m Grade 12 Girls ? place in ?
    • 200m Grade 12 Girls ? place in ?
    • 400m Grade 12 Girls ? place in ?
    • ​​​​​​​High Jump Grade 12 Girls ? place in ?
    • 4 x 100 Relay Grade 12 Girls ? in ?

    2019 North Island Secondary School Championships - Tauranga

      Ethan Butcher

      • 400m Senior Boys 7th place in 51.62
      • 4 x 100m
      • 4 x 400m

      Liam Lamb

      • 3000m Senior Boys 4th place in
      • 1500m Senior Boys 4th place in
      • 4 x 400m

      Matthew Rodger

      • 100m Intermediate Boys
      • 200m Intermediate Boys

      Alex Clark

      • 100m Junior Boys
      • 200m Junior Boys
      • High Jump Junior Boys

      Jack Lewington

      • 100m Para Intermediate Boys
      • 200m Para Intermediate Boys
      • Long Jump Para Intermediate Boys
      • Shot Put Para Intermediate Boys

      2019 New Zealand Track and Field Championships - Christchurch

      Liam Lamb

      • M20 5000m Bronze Medal
      • M20 1500m 9th place

      2018 New Zealand Cross Country Championships - Wellington

      Liam Lamb - 6000m M18 ? in ?

      2018 Interprovincial Championships - Inglewood

        Alex Clark

        • 100m Grade 12 Boys ? place in ?
        • 200m Grade 12 Boys ? place in ?
        • 400m Grade 12 Boys ? place in ?
        • High Jump Grade 12 Boys ? place in ?
        • 4 x 100 Relay Grade 12 Boys 2nd in ?

        Jasmin Wellington

        • 100m Grade 12 Girls ? place in ?
        • 200m Grade 12 Girls ? place in ?
        • 400m Grade 12 Girls ? place in ?
        • ​​​​​​​High Jump Grade 12 Girls ? place in ?
        • 4 x 100 Relay Grade 12 Girls ? in ?

        2018 North Island Secondary School Championships - Whanganui

          Matthew Rodger

          • 300m Hurdles Intermediate Boys 4th place in 47.52m
          • 100m Hurdles Intermediate Boys 5th place in 17.77m -2.6

          2018 New Zealand Track and Field Championships - Hamilton

            Sabina Asenjo-Alvarez (Represented Spain)

            • Discus Senior Women 2nd in 55.24

            Liam Montgomery

            • 200m Under 20 Men 7th place in 23.75 -0.8
            • 100m Under 20 Men 6th place in 11.78 +0.0
            • 4 x 100m Under 20 Men Bronze Medal in 43.64

            2017 Inter-Regional Primary and Intermediate Schools Cross Country Championships - Nelson

            • Lyon Rodger - ​​​​​​​Year 6 Boys 14th in 7:42
            • Ruby Matthews - Year 6 Girls 12th in 8:20

            2017 North Island Cross Country Championships - Taupo

            Andrea Harris - ​​​​​​​5000m W45 Bronze Medal in 21:48

            2017 Interprovincial Championships - Masterton

              Matthew Rodger

              • 200m Grade 13 Boys 33rd place in 27.20 -1.1
              • 80m Hurdles Grade 13 Boys 20th place in 14.40 +0.8
              • Long Jump Grade 13 Boys 17th place (Div 1) in 4.23m
              • ​​​​​​​High Jump Grade 13 Boys 28th place in 1.44m
              • Medley Relay Grade 13 Boys 1st in 4:02.23

              2017 North Island Secondary School Championships - Inglewood

                Cameron Clatworthy

                • Hammer Throw Senior Boys 3rd place in 49.85m

                2017 New Zealand Track and Field Championships - Hamilton

                  Jonty Morison

                  • 200m Senior Men 7th place in 22.72 +0.1
                  • 400m Senior Men 4th place in 50.59
                  • 4 x 400m Senior Men 4th in 3:23.13

                  Liam Montgomery

                  • 200m Senior Men 15th place in 24.10 +1.7
                  • 400m Senior Men 12th place in 54.37
                  • 4 x 400m Senior Men 4th in 3:23.13

                  Keelan Ward

                  • 200m Para Men 6th place in 28.56 +0.6
                  • 400m Para Men 4th place in 66.97

                  2016 Inter-Regional Primary and Intermediate Schools Cross Country Championships - Waikanae

                  • Lyon Rodger - ​​​​​​​Year 5 Boys 26th in 8:18
                  • Abby Harbord - Year 5 Girls DNF
                  • Ruby Matthews - Year 5 Girls 18th in 8:44

                  2016 New Zealand Road Championships - Masterton

                  Andrea Harris - 5000m W45 Silver Medal in 20:37

                  2016 New Zealand Cross Country Championships - Auckland

                  Andrea Harris - ​​​​​​​6000m W45 5th in 27:45

                  2016 North Island Cross Country Championships - Taupo

                  Andrea Harris - ​​​​​​​5000m W45 Silver Medal in 21:48

                  2016 New Zealand Track and Field Championships - Dunedin

                  Alex Howden

                  • 100m Senior Men 10th place in 11.29 -1.3
                  • 200m Senior Men 5th place in 22.96 -0.1
                  • 4 x 100m Senior Men DQ​​​​​​​

                  Jonty Morison

                  • 100m Under 20 Men 13th place in 11.85 -2.9
                  • 200m Under 20 Men 5th place in 22.61 +0.8
                  • 4 x 100m Under 20 Men Gold Medal in 42.46

                  2015 New Zealand Road Championships - Tauranga

                  Andrea Harris (was Williams) - 5000m W40 Silver Medal in 19:34

                  ​​​​​​​2015 North Island Cross Country Championships - Taupo

                  Andrea Harris (was Williams) - ​​​​​​​5000m W40 Bronze Medal in 20:59